Prvić Luka na wyspie Prvić k. Szybenika

Kontakt: Rodzina Nimac: (0038522) 448454

Wrażenia, warunki i ceny
Gościliśmy u chorwackiego małżeństwa. Komunikacja z nimi odbywała się poprzez dwie córki, które dobrze mówią po angielsku. Są to bardzo gościnni ludzie, zostaliśmy nawet jednego dnia zaproszeni na polowanie na ośmiornice (bardzo ciekawe polowanie i bardzo smaczne ośmiornice).

Wyspa żyje własnym życiem. Kiedy przypływa prom, to urzędniczka zamyka pocztę i jedzie z taczką (!) po listy. Rano przy molo jest mały targ, który działa do 10:00. Popołudniu obowiązuje sjesta. Największy ruch jest od 18:00 do 23:00 – wszyscy wylegają na ulice i otwierany jest bar i dyskoteka.

Warunki
Kuchnia, salonik (kanapa na dwie osoby), sypialnia (łóżko dwuosobowe i pojedyncze), łazienka, taras z widokiem na zatokę z mariną. Od lata 2002 ma być klimatyzacja.

Cena 12 E od osoby (2001), mój 11-letni wtedy brat dostał zniżkę do 8 E. Bez wyżywienia.

Jak dojechać?

W Szybeniku kierujemy się na centrum, a w nim na przystań promową wg strzałek. Na wyspie nie jeżdżą samochody, więc trzeba skorzystać z płatnych parkingów. Polecam zostawienie kogoś z bagażami przed promem i ustawienie samochodu na jednym z parkingów:
– Parking przy samym promie – 7 DM za dobę, brak cienia, odradzam.
– Parking przy targu – 3 DM za dobę. Dojazd: jedziemy obok stacji benzynowej, na rozjeździe prosto wzdłuż dworca autobusowego, za dworcem w lewo. Ogromny parking, nie ma problemu z miejscem.
– Parking przy morzu – tak jak do parkingu nr 2, tyle że za dworcem jedziemy prosto. Zdecydowanie najlepszy: 1 DM za dobę, ale pracownicy są na tyle leniwi, że wystarczy zapłacić za dobę, a na 95% nie zorientują się, że przedłużyło się postój. Jest trochę cienia. Tu parkują wszyscy mieszkańcy wysp Prvić i Zlarin.

Promy w okresie 18 czerwiec – 1 wrzesień:
– Od poniedziałku do soboty – 9:30 ; 12:45 ; 15:30 ; 19:30.
– W niedziele – 9:00; 19:30 ; 20:45.

Promy w okresie 1 wrzesień – 30 wrzesień:
– Od poniedziałku do soboty – 9:30 ; 13:20 ; 15:30 ; 19:30 .
– W niedziele – 9:00; 19:30 ; 20:45.

Rejs trwa 45 minut. Ceny to 4 kuny (ulgowy) i 8 kun (normalny).


Geografia Chorwacji

Chorwacja leży w Europie Południowej, w północnej części Półwyspu Bałkańskiego, nad Morzem Adriatyckim. Zajmuje powierzchnię 58542 km kw. Zamieszkuje ją 4,5 mln obywateli, w tym 900 tys. w stolicy Zagrzebiu. Długość wybrzeża wynosi 1777 km, a razem z wyspami (których, notabene, jest 1185 – tylko 67 zamieszkanych), aż 5835 km.

Najwyższym szczytem jest Dinara (1831 m. n.p.m.). Za najpiękniejsze góry w Chorwacji uważane jest pasmo Velebit (rezerwat biosfery o światowym znaczeniu wg UNESCO), ale można podziwiać także pasma Kapela i Pljesivica.

Największe miasta oprócz Zagrzebia to także: Rijeka (główny port), Zadar, Split, Dubrownik, Karlovac (główny węzeł komunikacyjny), Pula i Szybenik (oba to ważne porty).

Informacje praktyczne

Drogi główne Chorwacji są przeważnie w dobrym stanie i generalnie lepsze niż polskie. O ile jednak z nawierzchnią nie ma problemu, to bardzo duży problem i zagrożenie stanowi niestety większość chorwackich kierowców. UWAGA! W Chorwacji większość ignoruje znak stopu – uważajcie, bo bardzo łatwo można zakończyć podróż na masce jakiegoś barana! Na każdym kroku można spotkać kierowców jadących po górskich drogach (nad przepaścią) 100 km/h, wyprzedzających 'na trzeciego’, wymuszających pierwszeństwo i wpychających się przed maskę. Co ważne, większość dróg chorwackich nie ma pobocza – więc jazda tych ludzi to czyste szaleństwo! Wiem, że brzmi to nieprawdopodobnie, ale nawet dla mnie – nieraz przemierzającego polskie drogi i znającego polskich kierowców – kierowcy chorwaccy to wariaci, a polscy to baranki (no, może trochę przesadzam z tymi barankami).

Magistrala Adriatycka zasługuje na osobny akapit. Jest to niewątpliwie najpiękniejsza droga w Chorwacji, wijąca się brzegiem Adriatyku, z której roztaczają się przepiękne widoki. Ale za widoki trzeba słono zapłacić – jest bardzo kręta i tylko co kilkanaście kilometrów jest możliwość wyprzedzania (o ile nic nie jedzie z przeciwka – czyli prawie nigdy).

Na szczęście w Chorwacji budowane są ciągle nowe autostrady, po których jazda jest bardzo przyjemna. Biorąc pod uwagę, że cała Chorwacja była zniszczona przez niedawną wojnę i udało im się zbudować aż tyle dobrych dróg.

Jadąc do południowej Chorwacji najlepiej ominąć Magistralę Adriatycką i wybrać drogę przez Velebit (przy okazji możliwość obejrzenia Jezior Plitwickich – najpiękniejszego parku narodowego Chorwacji, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Droga przez Velebit prowadzi malowniczymi półkami często wykutymi w skale, nad przepaściami, tunelami i jest naprawdę warta przejechania.

Do południowej Chorwacji najlepiej jechać trasą:
Krapina – 15 km – tu zaczyna się autostrada. Jedziemy E59.
Zagrzeb – 75 km – wskakujemy na E71.
Karlovac – 115 km – tu koniec autostrady. Południowo-wschodnia część miasta, przez którą jedziemy, jest bardzo zniszczona – widać ruiny domów, miejsca po kulach. Po prawej stronie, jeszcze w mieście, jest stacja benzynowa, na której można płacić kartą (ostania na długi czas). Obok stacji bardzo czysty zajazd i bar, telefon. Nadal jedziemy E71.
Slunj – 180 km – Wodospady Rastoke i zespół młynów z czasów Pogranicza Wojskowego na rzece Sljunicy. Część młynów zniszczona podczas niedawnej wojny, ale są odbudowywane według starych planów. Poza tym XIV ruiny wiecznego zamku Frankopanów do zwiedzenia. Bardzo ładna warownia na szczycie skalistego cypla na Sljunicy. Nadal E71.
Plitvice – 210 km – Tuż przed nimi jedziemy w prawo lokalną 'jedynką’ na Split. Trzeba zwiedzić park narodowy – zespół 16 kaskadowo połączonych jezior (92 wodospady).
Gracac 300 km – jedyne miejsce w promieniu kilkunastu kilometrów, gdzie można coś zjeść. Stąd odchodzą dwie drogi:
A Jeśli jedziemy bardziej na południe niż Szybenik, to kierujemy się na Knin 'jedynką’. Droga jest bardzo kręta, bo przejeżdżamy przez Velebit. W samym Kninie, jest też możliwość jazdy na Szybenik i jest to droga ciekawsza niż druga opcja, ale jest o wiele gorsza nawierzchnia. Widoki są jak z westernu, droga wąska i kręta.
B Druga droga wiedzie przez Obrovac i Benkovac do Vodic i Szybeniku (można też dojechać do Zadaru). Aż do Obrovaca droga jest bardzo kręta i jest duży ruch. W Benkovacu odbija się na Szybenik i jedzie się pustą drogą o całkiem dobrej nawierzchni. W miejscowości Skradin można wsiąść na darmowy statek i popłynąć do parku narodowego Krka, gdzie oprócz zobaczenia przepięknych wodospadów, można wykąpać się obok jednego. Woda jest wspaniała!
Szybenik – 400 km.

W jakie dni jechać ze względu na natężenie ruchu? W kierunku wybrzeża unikamy: piątków i sobót, warto wybrać niedzielę. Od wybrzeża najlepiej unikać niedziel (istny cyrk na drogach – wszyscy wracają). Na granicy dostępne są darmowe ulotki w wielu językach (w tym po polsku) z bardzo wygodnym 'organizerem podróży’ – rozpisany ruch na wszystkie dni czerwca, lipca i sierpnia z podziałem na godziny 7-14 i 14-22.

Długa linia brzegowa znacznie przyczyniła się do rozwoju turystyki. W samym 1990 roku kraj odwiedziło 12 milionów turystów (2 x ludność kraju). Zniszczone przez krwawą wojnę miasta szybko odbudowały turystycznę infrastrukturę i dziś są centrami turystycznymi (np. Dubrownik). Sezon turystyczny rozpoczyna się w maju i trwa do września. Najbardziej obleganym regionem jest wybrzeże Adriatyku (typowy przykład wybrzeża dalmatyńskiego). Zalecanym miesiącem przyjazdu na wypoczynek jest wrzesień (mniejsza liczba turystów powoduje spadek cen hoteli oraz wyżywienia, co istotnie wpływa na urlopowy budżet), ale wystarczy przyjechać poza sezonem, kiedy jest o 30% taniej. Sezon trwa od czerwca do sierpnia.

Co warto jeszcze wiedzieć:
*** Jedzenie w Chorwacji jest droższe niż w Polsce
*** Niektóre drogi wewnątrz kraju zaznaczone jako główne są bardzo złe
*** W morzu uważajcie na setki jeżowców
*** Większość plaż jest kamienista, więc warto wziąć ze sobą klapki lub kupić specjalne obuwie do pływania
*** Często można spróbować się targować na zakupach, jak i przy noclegach
*** W kurortach można porozumieć się po angielsku prawie wszędzie.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Zagrzebiu:
ul. Krlezin Gvozd 3,
10000 Zagreb,
tel. (0-0385) 4834575 (lub 9), fax 4834576,
e-mail: ambasada-polska@zg.tel.hr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.