zastosowania nawigacji satelitarnej dla… rozrywki!

Wykorzystanie nawigacji satelitarnej dla potrzeb turystyki jest bardzo szerokie. Konwencjonalnie odbiorniki GPS używane są dla rejestracji śladu (czyli zapisu zmiany położenia) i późniejszego wyrysowania przez komputer trasy, na tle zeskanowanej i skalibrowanej specjalnie mapy. Druga generacja odbiorników, umożliwiająca wgranie do odbiornika mapy wektorowej, umożlwiła działanie 'w drugą stronę’, czyli zamiast oglądać zapis śladu po powrocie do domu – oglądamy swoją pozycję na mapie na bieżąco. To tak jakby na zwykłej mapie topograficznej migała cały czas kropka w miejscu, gdzie stoimy.

Właśnie druga generacja odbiorników przyspieszyła rozwój otwartych projektów, przykładami których mogą być wektorowa mapy Tatr, Karkonoszy, Bieszczadów i Beskidu, a także bardzo dokładnych, bo wciąż aktualizowanych przez użytkowników, map UMP miast, na czele z mapą Warszawy. W tej chwili przy dynamicznym rozwoju oprogramowania możliwa jest bardzo zaawansowana praca nad śladami, waypointami, ale także np. oglądanie własnego śladu na zdjęciach satelitarnych i modelowanie go w trójwymiarze – dzięki darmowemu oprogramowaniu NASA WorldWind.

Z czasem GPS znalazł zastosowania rozrywkowe: wykształcił się geocache. Któż z nas czytając Stevensona nie marzył o poszukiwaniu prawdziwych skarbów? 🙂

Czym jest geocache?
cytując http://www.filips.infinit.com.pl/geocache-info.php
GeoCache (Geo – Ziemia, Cache – schować, kryjówka). Idea zabawy polega na chowaniu specjalnie przygotowanych paczek-skarbów w różnych miejscach a następnie podaniu lokalizacji ukrytego przedmiotu do publicznej wiadomości. Inni użytkownicy systemu GPS mogą wtedy odnaleźć schowaną paczkę. Znalazca w nagrodę zabiera ukryty w pojemniku prezent, zostawia nowy oraz wpisuje się do „książki gości” – logobooka.

Paczkami mogą być wszelakiego rodzaju i różnej wielkości pojemniki – koniecznie wodoodporne. Skarby – wedle uznania, pomysłu i zasobności portfela – może to być metalowa kulka, paczka łusek od KBKSu bądź płyta CD z różnościami. Informacje o miejscu schowania paczki publikuje sie na łamach serwisu internetowego poświęconego tej zabawie (np. www.gpsgames.org) lub grupy dyskusyjnej (w Polsce pl.rec.gps).

Oprócz danych dotyczących lokalizacji (dł. i szer. geogr, w formacie WGS-84) można podać dodatkowe informacje ułatwiające (bądź utrudniające:) znalezienie przesyłki, dotyczące obszaru na którym schowany jest geocache oraz możliwości dotarcia na miejsce oraz rzeczy wartych obejrzenia w okolicy.

Założone skrzynki
GTT1 – Gdynia Dąbrowa. Skrzynka notowana na www.gpsgames.org jako GE00FB.. Inne informacje o skrzynce na pl.rec.gps

To moja pierwsza skrzynka geocache, ale starałem się, żeby była dość ciekawa. Należy znaleźć punkt 54,48001 N 18,45131 E wg WGS84, od drzewa na szczycie odmierzyc 22 kroki (bearing 180). Tam, na wysokości około 5-10 cm znajduje się pierwsza z trzech potrzebnych wskazówek i dalsze informacje.

Znalezienie skrzynki nie jest bardzo czasochłonne, przypuszczalnie zajmie do 2 godzin; mimo niewielkich odleglości teren nie jest łatwy (rozkładając punkty naliczylem 9,5 km i 290 m podejść). Jedyny sugerowany ekwipunek to wygodne buty, bo zapewne bedzie trochę chodzenia na przełaj 😉

Sugerowany dojazd to autobus 172 albo 180, przystanek Dąbrowa Centrum i dalej piechotą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.